, , , ,

Toužíte napsat knihu? Začněte kratšími útvary!

Zdroj: obrázky z pexels.com

Spousta z nás má společný sen – napsat knihu. Nechci nikomu tento sen brát, ale…!

, , , ,

Proč si nedávám novoroční předsevzetí

Zdroj: pexels.com

Internet je každoročně zpočátku roku plný plánů na nadcházející období. Možná čekáte, že se dozvíte něco málo z toho, co chystám já. Ale nedozvíte! Ptáte se proč?

, , ,

(Ne)pište jako stroj

Zdroj: freeimages.com

Před nedávnem vyslovila Katka z Literární alchymie podezření, že musím mít doma nejspíš nějaký stroj na literaturu. Je pravda, že jsem toho za dva a půl měsíce napsala opravdu hodně, má to nicméně své ALE!

,

Věk hlavního hrdiny

Zdroj: adimagery.deviantart.com

Další otázka, se kterou se setkávám, je, jak starý by měl být hlavní hrdina. Často tato otázka vychází hlavně z nejistoty. Řada autorů si nevěří na hrdiny starší, než jsou sami. Nutno dodat, že je to způsobeno hlavně tím, že se často říká, že puberťák není schopen napsat zralého muže. Já ale říkám – proč by ne?

,

Pohlaví hlavního hrdiny

Zdroj: csturm.deviantart.com

Další ze série článků věnovaných literárním postavám, který se tentokrát zabývá problémem pohlaví hlavního hrdiny a řeší otázku jak správně napsat postavu opačného pohlaví, než je sám autor. Je to vůbec možné?

,

Jména postav

Zdroj: sidath.deviantart.com

Před časem jsem tu publikovala článek Tvorba literární postavy aneb Jak nejlépe na to. Vzhledem k tomu, že se tento pomyslný návod setkal s velkými ohlasy, přimělo mě to k napsání celé série článku o našich literárních hrdinech z různých pohledů.

,

Hlavní postavy a jejich ideální počet

Zdroj: megajamesstudios.deviantart.com

Před jistou dobou jsem tu publikovala článek Tvorba literární postavy aneb Jak nejlépe na to. Vzhledem k tomu, že se tento pomyslný návod setkal s velkými ohlasy, přimělo mě to k napsání celé série článku o našich literárních hrdinech z různých pohledů. Prvním z nich je Hlavní postavy a jejich ideální počet.

, ,

Tvorba literární postavy aneb Jak nejlépe na to

Zdroj: slimyyetsatisfying.deviantart.com

Poslední dobou chodí na blog Textařky stále více lidí, kteří hledají odpověď, návod, či nějakou radu ohledně vytvoření literární postavy. Aby nemuseli odcházet s nepořízenou, připravila jsem pro ně tento článek.

, ,

Fantasy svět? Žádný problém!

Zdroj: obrázky z pexels.com

Někdo by si možná řekl, že vymyslet si svůj vlastní svět není nic těžkého. Vždyť tam, kde je vše dílem autorovy fantasie, nemůže být přeci něco špatně. Jenže to je OMYL. Vystavět fantasy svět bez určitých znalostí je, jako kdybyste se snažili postavit dům a nevěděli, jak vlastně mají vypadat základy.

,

Beta-reader

Pláč bezejmenné
Zdroj:

Cizí slovo, které jste možná doteď nikdy neslyšeli, pokud se běžně nepohybujete ve světě literatury. Česky bychom takového člověka nazvali jako “zkušební čtenář”. Většina autorů tvořivě činných někoho takového má. Proč?