,

Con na vrbě

Zdroj:

Akce pro fantasy nadšence, jejíž již třetí ročník pořádalo nakladatelství Straky na vrbě nejen pro své věrné čtenáře, letos připadla na pátek 1. června, tedy na den dětí. Dárek k tomuto datu jsme ale dostali všichni v podobě skvěle prožitého odpoledne.

Con v duchu pohody

Con na vrbě se nesl ve velice přátelské, až rodinné atmosféře. Hned po příchodu se mi s úsměvem představil sám majitel nakladatelství Straky na vrbě, pan Michael Bronec. A byl to také on, komu patřil čas vymezený na první část programu – povídání o jeho zkušenostech a práci nakladatele, překladatele a autora.

Řeč se točila hlavně kolem jeho překladů Rogera Zelazneho (tvůrce světa Amber). Slova Michaela Bronce byla velice přínosná a člověk si tak mohl uvědomit, jak těžkou, často ne příliš doceňovanou, práci překladatelé knih mají.

Mimo jiné se také odbočilo k tématu nelehkého břímě výběru projektů, do kterých si nakladatelství Straky na vrbě může dovolit pustit se, protože (podle slov samotného pana Bronce) ne vždy se všechny publikované knihy ujmou na trhu tak, jak se původně očekávalo. Pokud by se tak stalo víckrát, mohlo by to celé to dlouhé úsilí stojící za dosavadním úspěchem nakladatelství Straky na vrbě přijít vniveč.
Naštěstí se tomu ale tak zatím neudálo a Michael Bronec má šťastnou ruku při svých výběrech a jak sám s úsměvem prohlásil, jeho anděl strážný pracuje pilně a zatím velice spolehlivě.

Do it yourself fantastika

Další část patřila Tomáši Bandžuchovi a Leonardu Medkovi, kteří oba dva patří mezi české autory píšící fantastiku z období převážně začátku 20. století a první republiky. Slova „Do it yourself fantastika“ použil právě Tomáš Bandžuch, když popisoval, jak se k tomuto odvětví fantasy literatury dostal. Bohužel nemohu citovat doslovně, ale vzkaz, který svým posluchačům tímto předal, byl jasný: Pokud chcete číst něco, co na trhu není, nezbývá vám než si to napsat sami.

Psaní o době, ze které se dochovalo hodně pramenů, je velice obtížné, jak se oba dva spisovatelé této části fantastiky shodli. Je třeba mít nastudováno nesčetné množství informací a ty následně do svých děl zapracovávat. Úkol nelehký, ale pro opravdové nadšence do historie a fantasy, jakými Tomáš Bandžuch i Leonard Medek beze sporu jsou, splnitelný.

Pokřtění Žoldnéřů aneb Mladá krev není voda

Poslední část před závěrečným křtem sborníku Žoldnéři fantasie nepatřila nikomu jinému než autorům v něm publikujícím. Ti odpovídali nejen na zvídavé otázky Dariona, jenž rozhovor s nimi vedl, ale i zde přítomných v sále. Padaly tu dotazy například na to, jak se k fantasy dostali, jestli používají psaní jako psychoterapii, nebo zda by se do budoucna chtěli psaním živit.

Závěrečné části programu, samotného pokřtění nové knihy nakladatelství Straky na vrbě, jsem se z časových důvodů už zúčastnit nemohla. Přesto vzhledem k atmosféře, která celým odpolednem prostupovala, si dovolím hádat, že musela být tou nejlepší tečkou, již si tak povedená akce, jako byl Con na vrbě, zasloužila.

Dodatečně ke křtu tak tímto způsobem přeji hodně štěstí a skvělých knih nejen Strakám na vrbě, ale i nové krvi, svěřencům Michaela Bronce.

5 Odpovědi
 1. Hasenstain
  Hasenstain says:

  Pěkný článek ! Škoda, že to bylo v pátek, být to v sobotu nebo neděli jel bych se tam podívat. Tak snad někdy příště.

  Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Tak ono těch akcí pro fantasy nadšence je hodně, ale já osobně nemám moc ráda ty velké cony. Tohle bylo svou velikostí mému srdci daleko bližší. Komorní, přátelská atmosféra, žádný stres, vše na pohodu…a další velké plus – žádné vstupné, což ty velké akce mívají vždy… Tady jediné, co by ti mohlo vytáhnout penízky z kapes (a mně by také vytáhlo, kdybych neměla v peněžence jen asi 40 korun 😀 ) byl ten provizorní obchůdek s knihami nakladatelství. Hold si udělám radost až s první výplatou v práci a koupím si to, co jsem si vyhlídla, po internetu 🙂

   Odpovědět
 2. Johnak
  Johnak says:

  Taky mě mrzí, že jsem nedorazil, ale ten den jsem hostil narozeninovou grilovací party 🙂

  Tyhle komorní akce jsou fajn, ale doufám, že na nějaký větší con se taky někdy vypravíš. Je to úplně o něčem jiném (v dobrém i zlém) 🙂

  Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Tak pokud budeš křtít knížku na festivalu fantasie, tak zcela jistě dorazím na něj. Tak nějak to už s kamarádkou plánujeme, jak se tam vypravíme aspoň na jeden den 🙂 Když jsme u toho, jak to s tím vypadá?

   Odpovědět
   • Johnak
    Johnak says:

    Dokončuje se obálka a snad se kniha dá příští týden k tisku. Zatím pořád vycházejí snippety u mě na stránkách 🙂

    Na Festivalu ji plánuje pokřtít David Weber osobně druhou sobotu na Večeru Fantazie. Snad to tedy vyjde včas.

    Odpovědět

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte přispět!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *