,

Internet volá běžného občana

z demonstrace proti ACTA
Zdroj: vlastní fotografie z demonstrace

Internetová komunita volá po nápravě. Chceme, aby se zprávy šířily necenzurovaně a dostaly se i k nezasvěcené veřejnosti, která žije v domnění, že se jich něco takového netýká. Proč? Protože se jí to totiž týká víc, než si myslí.

Není to rozhodně jen boj internetových nadšenců a lidí, co sedí u počítače dnes a denně. Problém tkví v tom, že ACTA vystupuje navenek pozitivně. Lidé se rádi chytnou toho přízviska „protipirátská“. Převládá v nich to stanovisko, že pirátství je vlastně krádež, a jako takové by se tudíž nemělo tolerovat. Svět se ale mění a společnost s ním. To, co jedni nazývají zlodějnou, pojmenovává člověk s trochou znalosti marketingu jako tou nejlepší reklamou.

Kdo je vlastně pro ACTA

Možná by články měly být nezaujaté. Na druhou stranu si ale myslím, že vyjádřit jím svůj názor není špatné.

Mé jméno je Jitka Ládrová. Studuji Manažerskou informatiku na vysoké škole a ve svém volném čase usilovně pracuji na vlastní knize. Jsem P R O T I smlouvě ACTA.

Ptáte se cože? Někdo, kdo píše a rád by se živil jako spisovatel, je proti něčemu, co ho má chránit. Kde je ten háček?

Ten, kdo nejvíc vystupuje pro dohodu, jsou distributoři. Chcete-li slyšet smutnou pravdu, tak autor samotného díla (ať už je to kniha, hudba, či jiné) má nejmenší podíl na zisku ze všech zúčastněných článků procesu vydávání a následného prodeje. Je to docela nespravedlivé, když uvážíte, že s tím má spojeno nejvíce práce.

Protagonisty ACTA jsou vesměs lidé, kteří mají velký vliv, jsou hodně slyšet a kteří zbohatli na talentu jiných. Dřív neexistovalo moc jiných způsobů, jak se k dílům umělců dostat. Dnes ale ano. Oni ale svou mocí brání, aby pokrok mohl jít dál. Z jejich strany je to pochopitelné, omezí to jejich zisky. Asi bych se na jejich místě bouřila také. Je to ale menšina. A hlavní zásadou demokracie je, že menšina se musí podřídit většině.

O co tedy mně a lidem stejně smýšlejícím jde?

Pointa celého článku je, že lidé by se měli dozvědět pravdu. Aby se mohli svobodně rozhodnout, na čí straně barikády budou stát. Internet volá po osvětě běžného občana. Mocná ostatní média, dejte mu šanci! Nebavme se o problémech potají v časech, kdy většina lidí už spí. Chceme mluvit. Máme o čem.

0 Odpovědi

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte přispět!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *