Možná se to může zdát zvláštní, ale já a psaní jsme spolu ne vždy měli právě dvakrát dobrý vztah. Mohla za to má poněkud nedočkavá a značně snivá povaha. Psaní mě sice bavilo, ale naivně jsem čekala, že budu hned nejlepší! A tak jsem začala vést se svou tvorbou spory a na dlouhá léta jsem na ni dokonce i zanevřela úplně.

Nejspíš to tak mělo být. Potřebovala jsem zkrátka vnitřně dospět. Psát a nemít v hlavě pečlivě srovnané myšlenky může jen opravdový hlupák (= čtěte jako někdo, z jehož díla se pravděpodobně stane bestseller 😀 – tak už to v tom našem světě chodí, vezměte si třeba, fanoušci odpustí, Twilight).

 

Zpět ke psaní

K psaní mě vrátila až maturitní slohová práce. V té době jsem už asi dva roky nosila v hlavě námět na knihu a stále se mi ho nedařilo dát jakýmkoliv způsobem na papír. V den písemných maturit jsem si ale řekla: „Dneska tam půjdeš, a ať dají jakékoliv téma, napíšeš si to!“

Byla to opravdu jen velice štíhlá kostra celého příběhu. Jak jinak by se dal vměstnat děj díla, které má nakonec něco přes 250 A5 stránek, na tři A4 psané ještě ke všemu v ruce?

 

S odstupem času

Když si svou maturitní práci dnes čtu, musím se smát. Ale učitelé na žádné střední škole nemají kdovíjaké nároky, takže jsem z povídky nakonec získala jedničku. Pro mě ale ty tři stránky ze slohovky znamenaly daleko víc, než jen nějaké úspěšné složení maturitní zkoušky. Byl to odrazový můstek k další tvorbě, základ pro má nynější díla.

Nebyla to lehká cesta. Od maturity mě dělí už tři roky. Někomu by se mohlo zdát, že jsem se za tu dobu nijak zvlášť neposunula. Rukopis knihy, která vznikla z maturitní práce, mi leží doma na stole bez povšimnutí, na blogu publikuji spíš obecné články, či kratší povídky, které toho vlastně o mé tvorbě jako takové zase až tak moc nevypovídají. Opak je ale pravdou!

 

Výhled do budoucna

Rok 2012 byl pro mě ve znamení prvních soutěží. Ač to tak vůbec nevypadá vzhledem k mému umístění v nich, popostrčily mě o velký skok vpřed. Letos budu štěstí v nich zkoušet znovu a pevně věřím, že ten rok práce sama na sobě se odrazí na výsledcích.

 

Tak mi držte palce!

Děkuji 🙂

Vaše Jíťa =o)