,

Jak vznikají ilustrace pro knihu

Zdroj:

Dnes pro vás mám nahlédnutí ne přímo pod pokličku psaní, ale ilustrací. Jak vznikají obrázky, které pak vidíme v knihách? Ilustrátor Ondra Hrdina pro vás připravil malou ukázku toho, jak probíhala práce na posledním obrázku, který mi do knihy kreslil.

Je jasné, že na knize je podstatný především její obsah. Jenže ten se v knihkupectví často špatně posuzuje, a proto je důležité, jaký máte z knihy první dojem.

 

Ať už jste příznivce ilustrací nebo ne, fakt je takový, že obrázky prodávají. Na rozdíl od textu ihned můžete zhodnotit, jestli se vám líbí. Navodí prostředí, v kterém se kniha odehrává, a vy si můžete říct – ano, tohle mě zajímá.

 

Ti z vás, co mě sledují už déle, vědí, že sama rozhodně patřím k té skupině, která má ilustrace ke knize ráda (a to nejen kvůli té prodejní části :D). Patřím k autorům, kteří se soustředí hlavně na příběh a vnitřní popisy postav. Ty vnější mi moc nejdou, protože zkrátka nemám vizuální představivost. Dokud mi někdo mou postavu nepostaví namalovanou přede mě, nevím jako autor, jak vlastně vypadá. Jsem o ní schopná říct maximálně barvu vlasů a typ postavy. A to je také důvod, proč spolupracuji s ilustrátory, kteří mi pomáhají dohánět tuto mou slabinu 🙂

 

Jedním z ilustrátorů, se kterými mám tu čest pracovat, je Ondřej Hrdina. Do knihy pro mě kreslil (mimo jiné) postavu kata Alíana, který má velkou zálibu ve výrobě mastí. V tuto chvíli bych mu přenechala slovo, aby vás provedl tím, jak takový obrázek do knihy vlastně vzniká.

 

Ondra: Jako první jsem udělal rychlou skicu, která mi sloužila především jako určení nějaké té barevné nálady.

alian-1

Postupně se zjemňovaly rysy postavy na nákresu.

alian-2-a-3

 

Následně jsem se rozhodl, že postavu předělám, jelikož mi přišla neenergická a divná. Tak jsem poprosil nejmenovanou dobrou duši o anatomickou předlohu.

alian-4

“Zabydlování” postavy, vyklizení polic, zavěšení jakýchsi korálků do okna a vržený stín od zavěšených provazů.

alian-5

 

Zavěšení suchých květin na provazy, zvýšení jasu slunce a přidání knihy a tří skleněných věcí do poličky. A Alían zase vyrostl.

alian-6

 

Doplnění polic, zprůhlednění nějakých korálků/kamínků a přidání prachu.

alian-6

Poslední úpravy – přidání těžítka, nějaké keramické věci a papírů. Tu anonymní směsici na stole jsem položil na další papír. A ve finále jsem to celé zčervenil, aby to mělo více exotermickou náladu.

alian-9

Tak co? Líbí se vám Alían?

Já musím říct, že jsem jako autorka jeho charakteru velice spokojená 🙂

Velký dík Ondrovi za skvělou práci! Pokud byste chtěli sledovat více z jeho tvorby, dejte palec nahoru jeho stránce na FB   😉

6 Odpovědi

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte přispět!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *