,

Normostrana

Zdroj:

Normostrana. Pojem, který mnozí skloňují denně. Pokud jste se s ním ještě nikdy nesetkali, je na čase to napravit. Čekají tu na Vás užitečné informace, a to i pro ty z Vás „z branže“.

Co je to normostrana

Začněme hezky od začátku. Ujasněme si, co to tedy ta zmíněná normostrana je.

Normostrana (zkráceně NS), jak z názvu vyplývá, je jednotná veličina, v níž se uvádí délka psaného textu. Konkrétně se pak jedná o 1800 znaků, a to počítaných včetně mezer.

Normované stránkování je trend posledních let. V době psacích strojů něco podobného vzniknout nemohlo. To až počítače umožnily díky automatickému počítání znaků téměř bezpracné a rychlé zjištění jejich počtu. Přesto však jisté spojení s dobou mechanických psacích strojů normostrana má.

Zavedení normostrany

Zavedení měrné jednotky pro psaní nenastalo ze dne na den. Byl to postupný proces, proto ani nelze přesně napsat: Normostrana byla zavedena od roku XXYY.

Formulace délky normostrany, jak již bylo naznačeno, vycházela z počtu znaků, jež obsahovala právě jedna strana textu psaného na stroji. Normostrana je tedy jednotka, co pochází přímo z praxe.

Seznamte se – normostrana aneb Význam a použití normostránkování

Otázka, kterou si teď někdo z vás může pokládat, je: K čemu normostrana jako jednotka tedy je? Proč ji zavedli?

Pokud jste normostranu dosud nepoužili, tak je tato otázka zcela na místě. Ti, co píší a žijí ve světě, kde se na normální A4 už nepočítá, by vám odpověděli asi takto:

Normostrana je jednotná veličina, takže nevznikají žádné spory o délce textu. Když se dřív mluvilo o jedné straně, tak vše bylo jasné. Na stroji byla plus minus vždy stejná. Ale na počítači, ať už používáte placený či open-sourcový program na psaní, v každém najdete nesčetně druhů písem a jejich velikost si můžete zvolit jednoduchým klikem do příslušného rámečku a vybráním vámi chtěné velikosti.
Díky tomu vznikaly problémy s určením délky textu. Pokud vám někdo řekl: Napiš mi jednu stránku na to a to téma; dala se výsledná práce uměle natáhnout dvojnásobným řádkováním, většími mezerami za odstavci a větším fontem.

Největší problém normostrany

Jako každá věc, má i normostrana svá jistá úskalí. Tím největším asi je, že zcela selhává při vytištění napsaného dokumentu. Proto pokud po vás někdo chce tištěnou normostranu, ustálilo se pravidlo, jak mu v rámci zachování nějaké určité přesnosti vyhovět. Jedna strana takového textu by měla mít strukturu přibližně 30 řádků po 60 znacích včetně mezer.

Toto pravidlo je hodně obecné, proto jsem pro vás připravila dva konkrétní příklady, jak se k danému ideálu přiblížit:

 1.  písmo Times New Roman, velikost 12, řádkování 1,5, mezery za odstavcem 12 bodů
  · tímto způsobem se konkrétně u tohoto článku dostaneme na 27 řádků s celkovým počtem znaků 1811
 2. písmo opět Times New Roman, velikost 14, řádkování ručně nastavené na 1,15 násobky, mezery za odstavcem 10 bodů, odsazení prvního řádku standardně o 1,25 cm
  · tímto stylem se pak dostáváme na 31 řádků o celkovém počtu znaku 1776

Konečný výběr pak závisí na tom, jestli máme minimální rozsah, nebo maximální, který nesmíme přesáhnout.

Jsme-li limitováni minimálním množstvím normostran, použijeme první způsob, abychom měli jistotu, že rozsah dodržíme. V případě maximálního počtu použije naopak ten druhý, abychom limit nepřekročili.

Proč začít normostrany používat také?

Ač se vám možná tohle celé může zdát zbytečné, tak je tu jedna věc, pro kterou musí každý pisálek normostranu milovat a pro níž si ji určitě zamilujete i vy, kteří ji ještě nepoužíváte. Na stránky psané na stroji se vešlo zpravidla méně textu, než na stránku napsanou v editoru na PC. Díky počítačům je normostrana textu kratší než obvyklá stránka neformátovaného textu, takže pokud počítáte podle nich, bude vám daný text daleko rychleji „utíkat“. A mít méně práce (i když třeba jen zdánlivě) to je pocit, který potěší snad každého.

9 Odpovědi
 1. Daletth
  Daletth says:

  Článek je pěkný a na dané téma poměrně obsáhlý 🙂 Jen bych dodala jednu věc… V současnosti už NS slouží výhradně jako znakový limit, takže je pak jedno, jak si kdo text naformátuje (samozřejmě, že zde uvedené formátování je model ideál v jakémkoli případě – mnohem lépe se to čte).
  Pokud je tedy limit v soutěži 10 NS, neznamená to, že text může být max. na deseti “stránkách”, ale že může mít max. 18.000 znaků (včetně mezer). Protože dříve docházelo k tomu, že když se dodržoval počet NS jako “stránek”, byli znevýhodnění ti, kteří měli hodně přímé řeči a málo popisů, neboť byli limitováni oním počtem 30 řádků na stránku.

  Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Jjo, to máš pravdu. Schválně jsem to počítala, kolik má normostran, když už jsem byla u toho a má 2,3. Natáhlo se to těmi příklady.
   To, co říkáš je pravda, ale jsou soutěže (třeba Daidalos), kde to chtějí pouze v tištěné verzi a požadují, aby ty normostrany byly dodrženy + – na tu jednu stránku. Proto se vyplatí mít nějaké formátování, které to v rámci mezí dodržuje.

   Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Jo a omlouvám se ještě, že to schválení trvalo tak dlouho. Hodilo mi to totiž ten komentář do spamů a ne do příspěvků na schválení. Je mi to moc líto.

   Odpovědět
   • Daletth
    Daletth says:

    V pohodě 🙂
    Já mám občas potíže se zobrazením příspěvků, tak jsem to zkusila ještě z mozilly, proto to možná hodilo do spamů, že jsem to poslala dvakrát 😀

    Jo, některé soutěže to vyžadují, ale většinou už jsou dnes lidé rozumní 😀

    Odpovědět
 2. Anyt
  Anyt says:

  Ahoj, všude se dočítám, jak nastavit NS (kolik cm od okraje, jaké řádkování atd.), ale nikde není napsaný výchozí formát, z jakého mám vycházet. Z klasické A4? U ní si mám nastavit parametry NS?

  Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Ahoj, Anyt,
   když jsem psala tento článek, vycházela jsem z klasické A4 stránky s nastavením okrajů tak, jak to je automaticky, když zapneš Word (což je z každé strany 2,5 cm).
   Popravdě připravovat formátování NS pro jednu stranu jiného formátu mě ani nenapadlo. Myslím (nezkoušela jsem to), že pokud bys například pro formát A5 ponechala standardní velikost písma 12, tak by se celých 1800 znaků ani na jednu takovou stranu nevešlo.

   Odpovědět
 3. Beáta
  Beáta says:

  Píšete nezmysly. Normostrana je pojem využívaný v branži překladatelů a copywriterů – každý překladatel nebo novinář si stanovuje cenu podle délky textu – stejně tak mohou i studenti dostat úkol nebo slohové cvičení s určitou délkou v normostranách. Normostrana má 1800 znaků, což je zhruba 250 slov.
  Do znaků se započítávají i mezery a poznámky pod čarou.Vzhled normostrany se běžně uvádí jako:

   Velikost písma: 12 pixelů
   Řádkování: 1,5 řádky
   Okraje po stranách: 3 cm
   Okraje nahoře a dole: 2,5 cm
   Zarovnání textu: do bloku (justify)
  To ale rozhodně není závazné, protože tato kodifikace pochází z dob psacích strojů. V dnešní době většinou stačí, když má normostrana správný počet znaků a předepsanému vzhledu se alespoň přibližně podobá.

  Odpovědět

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte přispět!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *