, ,

Podivný revizor

Zdroj: past1978.deviantart.com

Koleje. Odmalička mě fascinovaly. Pravidelnost. Kontinuita. Ten pohled na to, jak ubíhají, se mi asi nikdy neokouká. Uklidňuje mě to.

Stojím opřená u zadního okýnka tramvaje a jen pozoruji, jak mi železné kolejnice mizí v dáli a znovu se objevují pode mnou. Jako kdyby je někdo těsně před vozem stavěl a pak zase rozkládal.

„Kontrola jízdenek,“ vytrhne mě z mého světa mužský hlas.

Otočím se.

„Jistě,“ nepatrně se ušklíbnu. Revizor. Mladý a pohledný. Samý sval. Nevypadá moc jako člověk od dopravního podniku, pomyslím si sama pro sebe a začnu prohrabovat kabelku.

Jeden foch, druhý. Nic. Zadní kapsa. Také nic. „Někde tu určitě bude,“ řeknu poněkud nejistě. Cítím na své kůži jeho nedočkavý a hamižný pohled. Je jako lovec, který zažene zvíře do kouta a pak si s ním vítězoslavně pohrává. Vyžívá se ve své moci.

Ještě chvíli se snažím odvrátit nevyhnutelné, ale pak to vzdám.

„Nejspíš jsem ho musela někde ztratit,“ sklopím nevinně oči a začnu se červenat. Je to až nečekaně vzrušující pocit. Vždy jsem byla z těch, co striktně dodržují pravidla, jenže teď? Srdce mi pulzuje napětím. Probouzí se ve mně něco, co jsem doposud neznala. Nějaké části mě se líbí být zlobivá holka. „Nemohli bychom se nějak domluvit?“ vyrukuju s flirtováním.

„Tohle na mě neplatí, slečinko,“ odvětí přísně, ale neubrání se nepatrnému úsměvu.

„Co kdybyste mě to nechal aspoň vyzkoušet?“

„Budu hádat, díky hezký tvářičce vám asi leccos u chlapů prochází, nemám pravdu?“

„Přísahám, že to zkouším prvně,“ kousnu se lehce do rtů a pak se usměju.

Nic mi na to už neřekne. Pouze vyndá bloček s propiskou a vypíše mi pokutu. „Příště si dávejte lepší pozor, kam si schováváte lístky,“ předá mi papírek a na nejbližší zastávce vystoupí, aniž by zkontroloval kohokoliv jiného ve voze.

„Co to bylo za revizora?“ podiví se paní, která stála kousek ode mě a celé to bedlivě pozorovala.

„Nemám zdání,“ pokrčím rameny. Nijak to nerozvádím, jen se otočím zpátky k okýnku. Kdyby tak ta žena tušila… pomyslím si. Podívám se na pokutu a pak ji schovám do kabelky.

Znovu se zahledím na ubíhající koleje a v duchu si opakuju slova, co byla na lístku napsaná. Držitel je povinen vystaviteli udělat taneční vystoupení se striptýzem, směju se a kroutím tiše hlavou nad tím, co vše je přítel schopen vymyslet, abychom si okořenili náš vztah.

Jak on to dělá, že ho tak hrozně moc miluju? pomyslím si a úplně se ztratím ve svých myšlenkách, ze kterých mě probouzí až podivné deja vu.

„Připravte si prosím své cestovní doklady, kontrola jízdenek!“ ozve se od muže, co právě přistoupil.

A kruciš, probleskne mi hlavou.

O pár minut později stojím venku před tramvají a dívám se, jak odjíždí dál beze mě. Na tváři mám úsměv a v ruce lísteček s pravou pokutou. To nás ta hra přišla pěkně draho.

11 Odpovědi
  • Jitka
   Jitka says:

   Děkuji 🙂

   Umisťovala jsem tuto povídku i na portál piste-povidky.cz a tam se dokonce stala tipem dne. Opravdu mě potěšilo, že to čtenáře tak zaujalo 🙂 .

   Odpovědět
 1. Martin
  Martin says:

  To to se opravdu povedlo. Hodně mě to vtáhlo. Ano, nestydím se to říct – bylo to vzrušující! Opravdu mě to vtáhlo! Báječné.

  Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Tak nevím, jestli mám být potěšená, nebo naštvaná 😀
   Jsem moc ráda, že se to líbilo, ale zároveň to jistou část mě nanejvýš štve. Snažím se, vymýšlím světy a spletité zápletky. Zabývám se charaktery postav a doslova za ně dýchám. A pak se většině lidí líbí nejvíc text, u kterého jsem se vlastně ani moc nesnažila a to své srdce do něj v podstatě ani nedala. Nebo aspoň ne tolik, jako do jiných příběhů.
   Možná bych se měla přestat tolik snažit, protože líbivosti mých textů by to evidentně pomohlo :D.

   (Ber můj komentář s nadhledem – ve skutečnosti jsem vážně ráda, že tě to natolik vtáhlo 😉 Ale občas si člověk postěžovat hold musí)

   Odpovědět
   • Martin
    Martin says:

    Každého osloví něco jiného, to je jasné. Myslím, že by si neměla odsuzovat ani ty práce, které považuješ za druhořadé. Jak vidíš, i ty mohou uspět. Neboj se, přečtu si postupně vše, co tu máš – podle toho, jak bude čas. Měl beru to postupně 😉

    Odpovědět
    • Jitka
     Jitka says:

     Už nic neříkám 😀 To, že já sama mám nejraději na dílech hluboké myšlenky, neznamená, že krátké vtipně pojaté dílo s (jak pro koho) překvapivou pointou, je špatné. Protože není. Jen to zkrátka není žánr, který nejčastěji píšu.
     Můj názor ale nehraje roli. Jak s oblibou říkávám, nepíšu pro sebe ale pro lidi. A jestli to má takovéto ohlasy, plní to svůj účel. A o to jde 🙂

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte přispět!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *