Příspěvky

, ,

Con na vrbě 2013

Zdroj:

Stejně jako tomu bylo loni, i letos jsem se účastnila setkání fantasy milovníků ve smíchovské knihovně. A co si pro tento rok nakladatelství Straky na vrbě, které tuto akci pořádalo, pro hosty připravilo?

Než se dostanu k odpovědi na nadnesenou otázku, je na místě říct, že con na vrbě je pro mě srdcová záležitost. Minulý rok to byl vůbec první con, kterého jsem se zúčastnila, takže letos jsem na něm nesměla za žádnou cenu chybět. A to i přes to, že v pátek 14.6., kdy se con konal, za mnou do Prahy přijela na návštěvu maminka, prý abych jí aspoň trochu ukázala, jak v hlavním městě žiju. Pojala jsem to tedy po svém a namísto prohlídky, kde bydlím, kde pracuju atd., jsem ji vzala právě do smíchovské knihovny, ať pozná tento můj život v Praze.

A nyní, po malém výletu do mého soukromého života, již k samotnému programu conu.

 

Mistři písmen, učni slov

Celý con odstartoval Míla Linc se svou přednáškou o častých chybách začínajících autorů. A nutno říct, že toto téma pojal velice nápaditě a vtipně. Kdo Mílu zná, jistě si to dovede představit.

Pro lepší ilustraci problémů nezkušených psavců zvolil Míla improvizované divadelní ztvárnění známé povídky Elf hraničář Xaxy a jeho dobrodružství aneb Jak v žádném, ale opravdu v žádném případě nepsat.  Člověk se baví i sám, když toto „dílo“ čte. Hraná verze byla ještě zábavnější.

Po názorném příkladu následovalo povídání a vysvětlování jednotlivých chyb. Řeč přišla i na literární seminář Mistři písmen, učni slov, který Míla při knihovně vede. V něm se mimo samotného psaní učí mladí autoři přijímat i dávat konstruktivní kritiku, což následně vede k získání nadhledu nad vlastními díly a vyvarování se chyb ala Elf Xaxy.

 

Pod křídly strak

Jako druhý přišel ke slovu Michael Bronec, nakladatel Strak na vrbě, a řeč tedy byla hlavně o chystaných knižních románech, antologiích a jiných sbírkách, které pod ochrannými křídly strak v nejbližší době vyjdou.

Do diskuze se zapojili jak autoři zmíněných knih, tak i nezávislé a v některých případech fantastikou nepolíbené publikum (ano, druhým příkladem mám na mysli svou maminku, která rovněž zvědavě kladla otázky 😀 ).

 

Křest dortem

Dalším bodem programu byl křest knihy Wetemaa: Koruna Élladu od Adama Andrese.

Někdo by se mohl možná pseudonymem nechat zmýlit, ale autorkou této knihy je Češka. A rozhodně ne žádná začátečnice na poli fantastiky. Mimo jiných knih už jí vyšel i komiksový román, o němž byla v rámci křtu také řeč, neboť na české poměry je to rarita.

Co se týče křtu samotného a jeho organizace, na ten si, myslím, nemohl nikdo stěžovat. Publikum si mohlo zasoutěžit o mapičku ke knize vyplněním křížovky a kdo neznal všechny odpovědi a nevyhrál, nemusel rozhodně věšet hlavu. Kniha se totiž křtila dortem, který se pak rozdělil mezi přítomné. A musím uznat, že byl vážně dobrý!

 

Knížata páry a ducha

Jako poslední přišel na řadu již tradiční křest sbírky vítězů soutěže Žoldnéři fantasie. Ten tentokrát nese podtitul Knížata páry a ducha, neboť zhruba polovina vítězných povídek se nese v atmosféře steampunku.

Součástí křtu byla i diskuze s autory povídek o jejich tvorbě a předání ceny v podobě sochy letošnímu vítězovi.

 

A co bylo dále…

No co asi, že? Přesun do hospody 😀 A o tom už vám psát nebudu.

Nicméně bych ráda na konec ještě shrnula celkové dojmy. Ty byly dle očekávání velice kladné. Nejsem zrovna nestranný pisálek, jak jsem již naznačila, ke conu na vrbě a i k nakladatelství Strak mám jistý vztah. Takže kdyby to bylo fiasko, galantně bych mlčela 😀 Ale tak tomu rozhodně nebylo. No uznejte – i moje mamka, která se o tenhle žánr vůbec, ale vůbec nezajímá, odcházela s otázkou: A kdy se to bude zase konat?

Myslím si, že toto hodnocení vydá za tisíc slov. Takže příště zase za rok! Neváhejte a koukejte dorazit taky 😉

 

 

,

Con na vrbě

Zdroj:

Akce pro fantasy nadšence, jejíž již třetí ročník pořádalo nakladatelství Straky na vrbě nejen pro své věrné čtenáře, letos připadla na pátek 1. června, tedy na den dětí. Dárek k tomuto datu jsme ale dostali všichni v podobě skvěle prožitého odpoledne.

Con v duchu pohody

Con na vrbě se nesl ve velice přátelské, až rodinné atmosféře. Hned po příchodu se mi s úsměvem představil sám majitel nakladatelství Straky na vrbě, pan Michael Bronec. A byl to také on, komu patřil čas vymezený na první část programu – povídání o jeho zkušenostech a práci nakladatele, překladatele a autora.

Řeč se točila hlavně kolem jeho překladů Rogera Zelazneho (tvůrce světa Amber). Slova Michaela Bronce byla velice přínosná a člověk si tak mohl uvědomit, jak těžkou, často ne příliš doceňovanou, práci překladatelé knih mají.

Mimo jiné se také odbočilo k tématu nelehkého břímě výběru projektů, do kterých si nakladatelství Straky na vrbě může dovolit pustit se, protože (podle slov samotného pana Bronce) ne vždy se všechny publikované knihy ujmou na trhu tak, jak se původně očekávalo. Pokud by se tak stalo víckrát, mohlo by to celé to dlouhé úsilí stojící za dosavadním úspěchem nakladatelství Straky na vrbě přijít vniveč.
Naštěstí se tomu ale tak zatím neudálo a Michael Bronec má šťastnou ruku při svých výběrech a jak sám s úsměvem prohlásil, jeho anděl strážný pracuje pilně a zatím velice spolehlivě.

Do it yourself fantastika

Další část patřila Tomáši Bandžuchovi a Leonardu Medkovi, kteří oba dva patří mezi české autory píšící fantastiku z období převážně začátku 20. století a první republiky. Slova „Do it yourself fantastika“ použil právě Tomáš Bandžuch, když popisoval, jak se k tomuto odvětví fantasy literatury dostal. Bohužel nemohu citovat doslovně, ale vzkaz, který svým posluchačům tímto předal, byl jasný: Pokud chcete číst něco, co na trhu není, nezbývá vám než si to napsat sami.

Psaní o době, ze které se dochovalo hodně pramenů, je velice obtížné, jak se oba dva spisovatelé této části fantastiky shodli. Je třeba mít nastudováno nesčetné množství informací a ty následně do svých děl zapracovávat. Úkol nelehký, ale pro opravdové nadšence do historie a fantasy, jakými Tomáš Bandžuch i Leonard Medek beze sporu jsou, splnitelný.

Pokřtění Žoldnéřů aneb Mladá krev není voda

Poslední část před závěrečným křtem sborníku Žoldnéři fantasie nepatřila nikomu jinému než autorům v něm publikujícím. Ti odpovídali nejen na zvídavé otázky Dariona, jenž rozhovor s nimi vedl, ale i zde přítomných v sále. Padaly tu dotazy například na to, jak se k fantasy dostali, jestli používají psaní jako psychoterapii, nebo zda by se do budoucna chtěli psaním živit.

Závěrečné části programu, samotného pokřtění nové knihy nakladatelství Straky na vrbě, jsem se z časových důvodů už zúčastnit nemohla. Přesto vzhledem k atmosféře, která celým odpolednem prostupovala, si dovolím hádat, že musela být tou nejlepší tečkou, již si tak povedená akce, jako byl Con na vrbě, zasloužila.

Dodatečně ke křtu tak tímto způsobem přeji hodně štěstí a skvělých knih nejen Strakám na vrbě, ale i nové krvi, svěřencům Michaela Bronce.