Příspěvky

,

První narozeniny

Zdroj: littlepurplecloud.deviantart.com

Rok je dlouhá doba a blog jako takový si za ten čas prošel několika fázemi, které byly zapříčiněny hlavně mnou samotnou a tím, jak se můj pohled na svět literatury vyvíjel a dozrával.

Se spuštěním blogu jsem publikovala hlavně starší díla z mých začátků, které najdete v rubrice Povídky – Prvotiny. Jenže psát blog, to zahrnuje ustavičnou práci a ne zveřejnění několika rádoby děl. Proto bylo třeba posunout se dál a psát o tom, co vás zajímá.

 

Co jste nejvíc hledali

Napsala jsem sérii článků, které vás zaujaly a které také přilákaly nové čtenáře. Když nakoukneme trochu do statistik, tak jen díky hledání pojmu normostrana (v různých obměnách a tvarech) vás sem přišlo přes šedesát.

Nehledali jste ale na blogu Textařky jen to. Druhým nejvyhledávanějším pojmem byl výraz beta-reader následovaný mou maličkostí, což mě velice potěšilo. Mé jméno nebo blog Textařky hledalo na internetu téměř padesát lidí. Možná se to zdá málo, ale vzhledem k tomu, že nejsem žádná známá osobnost, tak je to, aspoň pro mě, hodně. Rozhodně je to cca o padesát víc než v roce předešlém 😀 .

Mezi hledanými výrazy se našly samozřejmě i kuriózní pojmy. Například jste se snažili zjistit, jak se uživit psychoterapií, nebo informace o přechodu záhrobím. Pochybuju, že ten, kdo to hledal, něco našel. Ani jsem nepochopila, jak je vyhledavač mohl poslat zrovna ke mně – o něčem takovém jsem vážně nic nepsala 🙂 .

 

Co vás nejvíce zaujalo

Něco takového je vždy obtížné soudit, přesto jsem si však našla dvě kritéria, která mi to aspoň částečně umožní.

Článkem, který vás nejvíce oslovil, byl bezesporu Fantasy svět? Žádný problém! Vyvolal podnětnou diskuzi a obdržel celkem 30 komentářů.

Nejoblíbenějším se pak stal úryvek z díla Přežít, který byl dočasně stažen kvůli soutěži Žoldnéři fantasie, které jsem se účastnila. Nyní je ale znovu obnoven a sklidil již 20 liků na Facebooku a tři +1 na +Googlu. Stal se tak vůbec nejsdílenějším dílem, které jsem uveřejnila.

 

Komentáře

Každý autor, který se dělí s lidmi o svá díla a nepíše si je pouze do šuplíku, je rád za jakoukoliv zpětnou vazbu od svých čtenářů.

Nechci si na vás stěžovat, ale toto potěšení jste mi moc nedopřáli 😀

Celkem se za rok pod příspěvky shromáždilo 165 komentářů, což zase není tak moc, když uvážím, že cca polovina z nich je mých, protože se snažím na všechny pokud možno nějak reagovat. Nejsmutnější je, že spamů přišlo rozhodně víc 😀 . Ty jsem ale poctivě mazala a spočítané je nemám. Nicméně i z nich jsem si něco odnesla – a to sice jejich jména jako inspiraci pro pojmenování svých hrdinů, ať už více či méně důležitých 🙂 .

 

Pár čísel závěrem

Blog navštívilo celkem 3 676 lidí.

1 464 z vás je stálými, vracejícími se čtenáři a zbylých 2 212 jsou unikátní návštěvníci.

Celkem bylo zobrazeno 9 620 stránek, což je v průměru 2,62 stránek na jednu návštěvu.

Průměrná doba strávená na webu jsou 2 minuty a 42 vteřiny. To se nezdá jako nijak závratné číslo, ale když ho vynásobíme počtem čtenářů, kteří na blog zavítali, tak jste tu celkem strávili něco málo přes 165 hodin, což je bezmála celý týden.

Počet publikovaných článků 55.

 

No a novoroční předsevzetí do druhého roku blogu?

Pokračovat dál, aby příští rok ta čísla byla minimálně stejně vysoká a vy měli důvod sem stále chodit.

 

Velké díky vám všem!

Vaše Jitka  =o)

 

Projekt “Literární deníček” aneb Trocha statistik

Zdroj:

Nejspíš jste si už všimli, že jsem ten typ, který pracuje více méně v takových vlnách. I proto (i když literární deníček jsem vážně chtěla vést pravidelně) vám další informace o tom, jak to vypadá s mým psaním, přináším poněkud, řekněme, nárazově.

Takže, na čem jsem pracovala…

Všechny počty znaků níže (mimo článku uvedeného v závorce) se týkaly příprav na soutěž Cena Karla Čapka, do níž jsem se rozhodla, že odešlu dílo do kategorie novela.

Název díla výsledné novely bohužel vzhledem k pravidlům soutěže zveřejnit nemohu, nicméně jedná se o příběh zasazený do mého světa pro román s pracovním názvem Přežít.

Plánovaný rozsah příběhu byl cca 150 tisíc znaků, což jsem samozřejmě nedodržela. Nakonec má novela zhruba o 100 tisíc znaků víc, zaokrouhleně 267 000 znaků (pro představu – tištěná verze má plných 67 stran + titulní stranu a dvě mapy)


A kdy jsem v uplynulých měsících na novele pracovala a jak usilovně?

21.8. – 7680 znaků

22.8. – 8991 znak

23.8. – 5475 znaků

25.8. – 2058 znaků

26.8. – 2326 znaků

27.8. – 4129 znaků

28.8. – 2110 znaků

29.8. – 583 znaky (+ článek o 4909 znacích)

30.8. – 5506 znaků

malá (no spíš velká) tvůrčí krize

26.9. – 1453 znaky

27.9. – 2105 znaků

28.9. – 1069 znaků

1.10. – 598 znaků

4.10. – 898 znaků

17.10 – 2764 znaky

18.10. – 1391 znak

19.10. – 31.10. – 15 139 znaků

(zvrat zvaný blížící se uzávěrka 😀 )

1.11. – 26.11. – 203 543 znaky

27.11. konečné úpravy

28.11. tisk práce

29.11. vázání a předání novely Jiřině Vorlové, organizátorce soutěže


Co mě od tvorby rozptylovalo?

Předně soukromý život. I blázen, který se v této době rozhodne psát, ho má 🙂

Na druhém místě to pak byla práce, respektive praxe. Když sedíte devět hodin denně za pracovním notebookem, tak to poslední, na co máte chuť, když se vrátíte domů, je zapnout znovu počítač a začít psát. V pátek byste ho pak nejraději prohodili oknem, takže ani o víkendu se žádným slavný pokrok nekoná.

Na třetím místě – no něco by se našlo; výmluv, proč jsem nedělala, já mám vždycky plno :D, ale asi bych to více nerozebírala.

 

Pár statistik závěrem

celkový průměrný denní počet znaků: 2830

průměrný denní počet znaků napsaných v listopadu před uzávěrkou: 7828

nejvyšší počet znaků za jeden den: necelých 20 000

celková doba strávená psaním novely (odvozeno výpočtem dle průměrné doby psaní jedné kapitoly, tedy cca 6000 znaků): 90 hodin*

* Reálně to bylo ještě o něco víc, po započtení času stráveném na opravách bychom se dostali na číslo kolem 120 hodin.
Kdybychom k tomu připočetli činnosti jako promýšlení mapy a časových os a podobně, byli bychom na čísle kolem 130 hodin.
V konečném důsledku pak, pokud by se připočetl čas vynaložený na samotné vymyšlení příběhu, tvorbu postav atd., skončili bychom na zhruba 150 hodinách čisté práce, což jsou téměř 4 týdny běžné pracovní doby.

Projekt “Literární deníček”

Zdroj: after-the-party.deviantart.com

Komu chyběly informace z mého literárního soukromí, tak jistě ocení další díl literárního deníčku… Po třech týdnech odmlky tu pro vás mám čerstvé novinky!

Možná jste si všimli, že pravidelnost mého psaní literárního deníčku se poněkud vytratila.

Důvod je celkem jednoduchý – uzávěrka literární soutěže O nejlepší fantasy 2012 se blíží a bylo třeba rozsáhlejší “povídku” Přežít – Ostří maendery rychle dopsat, aby se mohla dostat ještě před tiskem k bete-readerům.

Za poslední tři týdny jsem tedy usilovně psala, psala, psala. Přesné znaky vám nepovím. Po určitém počtu to už přestanete prostě počítat. Nicméně za tu dobu jsem přidala něco málo přes 70 000 znaků.

Jak jsem již na facebookovských stránkách avizovala, povídka je dokončená, včera jsem ji četla celou nahlas pro opravení chyb. Přetlumočit ji takto mi trvalo těžko představitelné dvě hodiny a dvacet minut.

Ve čtvrtek se bude povídka tisknout i s ilustrací, na které teď má šikovná kamarádka Lucka pracuje.

No, co ještě dodat… Hodiny psaním strávené raději ani nepočítám. Toho čísla se bojím, protože to vypadalo stylem, že jsem přišla unavená z práce po devíti hodinách u počítače, načež jsem si vzala k notebooku jídlo, zapla ho a pokračovala v práci cca další čtyři hodiny. Nejvyšší počet znaků za jeden den bylo čistých 19 tisíc.

 

Projekt „Literární deníček“

Zdroj:

Uplynul další týden, a tudíž tu pro Vás mám další díl mého literárního deničku.

Pondělí 25.6.

Článek pro blog, Literární deník – 1946 znaků.

 

Úterý 26.6.

Ostří maendery, cca 30 minut, 740 znaků.

Autorské čtení povídky Na okraji smrti, 6O minut.

 

Středa 27.6.

Rozpracování Welova dětství/mládí 30 minut, 1233 znaků.

 

Čtvrtek 28.6.

Autorské čtení pro spolužáky z kruhu povídky Na okraji smrti, následná diskuze o vzniku povídky, o soutěži Žoldnéři fantasie, kam byla na konci května odeslána, a o možném pokračování příběhu.

 

Pátek 29.6.

Povinnosti mimo psaní.

 

Sobota 30.6.

Balení se a příprava na stěhování do Prahy

 

Neděle 1.7.

Úvaha nazvaná Životní milníky, přestěhování do hlavního města naší vlasti, 40 minut, 1499 znaků.

 

Celkem znaků: necelých 2000 znaků použitelných do příběhu.

Projekt “Literární deníček”

Zdroj:

Pondělí 18.6.

Práce na článku o statistice -> 705 znaků.

 

Úterý 19.6.

Článek na blog o novém vylepšení stránek nazvaný „Mohlo by Vás zajímat“ čítající 1249 znaků.

Poznámka: Dále pak odepisování na komentáře, což sice do znaků započítávat nebudu, ale rozhodně by jich nebylo málo. Nicméně jsem ráda, že komentujete a jen mě s potěšením uhánějte dál. Jsem Vám za to vděčná 🙂 .

 

Středa 20.6.

Hraní si s postavou strážného Brola, poznámky do věrného pomocníka – papírového bloku. (znaky se mi opravdu ručně počítat nechtějí 😀 )

 

Čtvrtek 21.6.

Věnování se příteli. Co si budeme povídat, nemá to se mnou jednoduché, a tudíž si to právem zasluhuje.

 

Pátek 22.6.

Ostří maendery – pořád jsem seknutá u vyprávění strážného Brola, dělal moc chytrého a povídal malé zlodějce o historii království. To by nebylo tak špatné, kdybych ji ale měla vymyšlenou a mohla to tak za něj popsat. Jinými slovy jsem seděla nad mapou Indie, která je podnebím asi nejvíce podobná Deštnému království, a vymýšlela jsem, jak se to tam asi mohlo kvůli obtížným podmínkám vyvíjet.

Dále pak pracovní článek – limit byl 1500 znaků, který jsem samozřejmě přesáhla o nějaké dvě desítky znaků.

 

Sobota 23.6.

Korektury některých chystaných scén z Přežít. Můj šikovný počítač to nějak při ukládání nezvládl a přehodil všechna ř, č, š, ě, ů na r, c, s, e, u. Tenhle jeho vtip mě přišel na takřka celé sobotní odpoledne.

 

Neděle 24.6.

Slibovala jsem si, že budu dělat něco užitečného… no a znáte to 😀

 

Celkem znaků: no pár by jich bylo, ale vzhledem k tomu, že šlo spíš o věci na blog a psaní za nějakou tu korunku k dobru, nezapočítala bych do celkového množství ani jeden. Musím být na sebe trochu přísnější, protože jinak se opravdu dál neposunu.

Když to tedy shrnu, tak tento týden zkrátka plodný nebyl, tak snad zase ten příští…

Projekt “Literární deníček”

Zdroj: after-the-party.deviantart.com

Po vzoru Temnářky (Terezy Matouškové) jsem se pustila do projektu vzájemné motivace ve psaní. Princip je jednoduchý – každý den si zaznamenat počet napsaných znaků. Tady jsou ty mé za minulý týden, tedy od 11.6. do 17.6.

Pondělí 11.6.

Práce na rozsáhlejším díle Ostří maendery. Drobné úpravy a vpisování některých slov a vět. Celkem cca do 500 znaků včetně mezer.

Stav povídky Ostří maendery do soutěže O nejlepší fantasy 2012 (pro orientaci pro další dny): Slova – 3634, znaky včetně mezer – 20 755.

 

Úterý 12.6.

Práce na Ostří maendery. Během dne v různých časech – 2331 znaků.

 

Středa 13.6.

Práce na Ostří maendery v autobuse cestou do Uherského Hradiště, + 5941 znaků

 

Čtvrtek 14.6.

Práce na Ostří maendery, +1586znaků

 

Pátek 15.6.

Dopoledne +3638 znaků

 

Sobota 16.6.

Článek Ohlédnutí za besedou 1810 znaků

 

Neděle 17.6.

Odpočinek, v klidu čajovny vymýšlení mapy, podnebí a sbírání nové inspirace nad šálkem čaje.

 

Celkem 15 806 znaků za týden.