Svět Nejmocnějších a jeho politika

Zdroj:

Příběhy ze světa Nejmocnějších jsou založené především na politických intrikách. Tento fakt je i hlavní důvod, proč jsem vymýšlení jednotlivých království věnovala opravdu nemalé úsilí. Zde nabízím přehled toho nejzákladnějšího, co by vás mohlo zajímat.

Většina povídek ze světa Nejmocnějších se odehrává na kontinentu, kterému se mezi lidmi říká jako Starý. Kontinent svou rozlohou není příliš velký – dostat se z nejsevernějšího cípu na jižní trvá pouze několik dnů jízdy na koni. I proto k sobě mají jednotlivé říše velice blízko.

 

Středohorské království

Začněme netradičně zprostředka. Středohorské království, jak už název napovídá, se vyznačuje velkými horami, které se nacházejí na severu říše. Nenechte se ale zmást. Svažují se poměrně rychle a pod nimi se rozkládají úrodné nížiny, které jsou každé jaro zásobovány živinami z hor. Středohorské království by se dalo označit za hlavní sýpku celého kontinentu. Civilizace se zde vyvíjela jako jedna z prvních a postupně se rozšiřovala do dalších částí kontinentu.

Co se inspirace pro Středohorské království týče, tu jsem brala z našeho světa hlavně u Slovanů, nicméně díky dlouhému historickému vývoji zde můžete najít i prvky, které byste nečekali. Nejlepším příkladem je samotné sídlo trůnu. Nese jméno Skalní město, a i když je architektura v menších městech a vesnicích jinak hodně inspirovaná zmíněnými Slovany, najdete zde domy spíše podobné antickým vilám a chrámům z období největšího rozkvětu Římské říše.

 

Ledová říše

I přes menší rozlohu zabírá Starý kontinent všechny podnebné pásy – z pohledu astronomie se tedy dá prohlásit, že se děj odehrává na malé planetce. Ledová říše, jak již název napovídá, se nachází na severozápadu kontinentu. Jižní cíp země je lépe obyvatelný a vyspělejší oproti severu. Můžete zde najít dvě etnikapůvodní obyvatele, kteří byli vytlačeni z úrodnějších částí země (černovlasí jedinci, kteří by se dali přirovnat k eskymákům na naší planetě) a přistěhovalce, kteří řeší většinu sporů zbraněmi (opět inspirace v našem světě a to konkrétně Vikingy)

 

Země nikoho

V Zemi nikoho, která leží na sever od Středohorského království, panuje bezvládí a žijí zde vesměs pouze vyvrženci společnosti. Pro lepší představu lze opět použít přirovnání k našemu světu – Země nikoho je sibiřská tundra. Ruské gulagy.

 

Říše světel

O Říši světel se toho moc neví. Po politickém převratu se země oddělila od ostatních a hodně se izolovala. Předobraz je opět brán z reality – Čína, Severní Korea.

 

Ohňová země

Ohňová země je malou říší mezi Zemí nikoho a Říší světel. Kultura zde není příliš rozvinutá kvůli nepříznivým podmínkám, každopádně i tak zde nějaký život je. I tato zemička má kořeny v našem světě – zemi gejzíru a geotermální energie Island.

 

Hraniční království

Další malá zemička, kterou byste ale rozhodně neměli podceňovat. Zachovává si neutralitu a v jejích klášterech mezi horami jsou vychováváni ti nejlepší lékaři, kteří poté pomáhají lidem po celém světě. Kláštery se kromě výroby hojivých mastí a odvarů, vyznačují i výchovou bojovných mnichů. Samy o sobě nic nepěstují, ale lidé v okolních vesnicích jim platí plodinami za ochranu před nepřáteli a  za péči o zdraví. Inspiraci jsem opět hledala v našem světě. Hraniční království si můžete představit jako něco mezi Švýcarskem a Tibetem.

Deštné království

Název království je odvozen od hojných srážek – přesouváme se do oblasti tropů a pralesů. Deštné království patří mezi ty méně vyspělé říše. Velkou část jejich území pokrývá deštný les. Lidé žijí hlavně ze sběru ovoce a pobřežní oblasti z rybolovu. Hlavním zdrojem inspirace pro tuto oblast byla Indie.

 

Tygří říše

Tygří říše je hodně podobná Deštnému království, co se kultury a života týče. Oproti západnímu sousedovi je ale o něco vyspělejší a to hlavně díky hojnému obchodování s otroky. I proto byste její společenský předobraz mohli najít v již zaniklé Římské říši.

 

Království meče

Království meče je známé především díky nalezištím kovů, především pak železné rudy. Jde o bohatou zemi, která má vřelé vztahy s Novým kontinentem, což se podepisuje i na jejich kultuře, zvycích a oblékání. Určitě byste zde nepojedli u vysokého stolu a pokud se dá říct, že ženy jsou ve světě Nejmocnějších poměrně rovny mužům, tak pro Království meče to rozhodně neplatí. Velkou studnicí inspirace pro tuto zemi bylo Turecko, respektive Osmanská říše.

 

Písečné ostrovy

Poslední oblastí, na kterou by se rozhodně nemělo zapomínat, jsou Písečné ostrovy. Písečané se vyznačují jako pragmatičtí obchodníci. Na jejich území nevládne žádný král, nýbrž jejich vlastník. Původně toto území bylo nezávislé a vládli mu oligarchové. Postupem se ale jedna rodina stala tak bohatou, že  převzala vládu nad celým územím. Pod správu Písečných ostrovů spadá také Bouřné pobřeží – malá země, kterou si Písečné ostrovy koupily. Bouřné pobřeží by nebylo až tak významné, pokud by na něm Písečné ostrovy neměly svou zhruba deseti tisícovou armádu. Pokud čekáte opět na nějaký předobraz, ten hledejte v již zaniklé civilizaci Féničanů.

 

 

Tak co, už víte, kde byste ve světě Nejmocnějších chtěli žít?

9 Odpovědi
 1. Pavel
  Pavel says:

  To Hraniční království vypadá dobře, ale ani takové Středohorské království nebo Ledová říše nevypadají úplně zle.
  Dejána na to, že pochází z Království meče měla hodně sebevědomé vystupování. Další bodík pro ní.

  Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Je pravda, že jsem vůbec nepoložila jednoduchou otázku, protože bych sama měla problém vybrat.

   Ohledně Dejány naprosto souhlasím. Ale u ní samozřejmě hraje vliv i to okolí. Její otec byl v lecčem jiný než předchozí králové. I tak jsem ale myslela na totéž co ty, když jsem psala ten článek 🙂

   Odpovědět
 2. Loisa
  Loisa says:

  Je samozřejmě chvályhodné inspirovat se národy našeho světa. Do jaké míry však? Svět mohu hodnotit pouze pohledem člověka, který neměl zatím tu čest setkat se s nějakou z vašich povídek a zda to někdy napravím je jen na mé svobodné vůli. Zamyslete se však trochu. Píšete, že starý kontinent není příliš velký a dostat se z jednoho cípu do druhého trvá jen několik dní jízdy na koni. Dejme tomu, že kůň dokáže urazit za jeden den, připočteme-li i odpočinek stravování a obtížnost terénu takových krásných zaokrouhlených 100 km. A jelikož jste nespecifikovala jednotku několik, dosadíme si místo ní třeba ještě krásnou desítku, ať se nám to lépe počítá. A vyjde nám, že nejvzdálenější cípy Starého kontinentu jsou od sebe vzdálených nějakých 1000 km. Což by z něj činilo o polovinu menší kontinent, než Evropu. A na takovou malou část země jste dosadila rozličné národy obvykle s velmi odlišnou kulturou, která se v reálu vyvíjela o několik tisíc kilometrů různými směry. Je pro mne skutečně šokující vidět medovinu popíjející Slovany hned vedle vznešených Šógunů a samurajů. Na toto může mít samozřejmě vliv menší velikost planety způsobující odlišnou velikost podnebných pásů od našeho světa. Což obvykle však nemívá vliv na kulturu. Jména říší a království také bodají do očí, pomyslím-li na to, jak se jmenují. Skutečně se jmenují podle toho co je charakterizuje? Mám si tedy představit, že tady je všude deštný prales, zde jsou malé kopečky a zde je všude led? Nemám tušení, zda to tak skutečně je, ale neznalci vašeho světa může právě toto hned přijít na oči po přečtení jenom tohoto článku. Realita příběhu je založena na rozmanitosti. Mám v plánu si něco z vaší tvorby v dohlednémčase přečíst. Vaše stránky jste mi doporučila jako porotce soutěže o Dračí řád a byla by škoda vašeho doporučení nevyužít. Doufám, tedy, že poté co poznám nějakou z vašich povídek se budu moci ujistit, že stereotypně vypadající království působí stereotypně jen na stručné, zde předložené mapě světa Nejmocnějších 😉
  Pokud s něčím silně nesouhlasíte, nezapomeňte se ozvat. Chyba může být samozřejmě i na straně mojí 😉

  Odpovědět
  • Jitka
   Jitka says:

   Omlouvám se, že odepisuji až nyní – před svátky je toho zkrátka hodně. Co se týče vašeho komentáře, nemám pocit, že bych s něčím výrazně nesouhlasila, ale ráda bych některé věci vysvětlila z mého pohledu.

   Co se týká rozličnosti národů – nemyslím si, že by to v dílech působilo nesourodě (ale samozřejmě jako čtenář můžete být jiného názoru). To, že říše mají nějaký předobraz v daných kulturách, neznamená, že by bylo využíváno vše. Je to opravdu předkládáno spíš pro představu, z čeho ty národy vycházely původně – například obyvatelé Říše světel se dostali na Starý kontinent přes moře. Je jasné, že časem dochází k nějakému sbližování kultur a i oni (než se k moci dostala současná dynastie) byli mnohem otevřenější. Abych to tedy uzavřela – nikdy to nejde brát tak doslova a je třeba myslet na to, že ti lidé v tom světě žijí, a tudíž ho ovlivňují a tvoří jeho pomyslné pojivo.

   Jména míst a jednotlivých říší je kapitola na delší povídání. V historii světa ale počítám se zaniklým jazykem – království měla i jiná jména, ale po zániku toho jazyka se jim přestalo rozumět. Postupně tedy tyto názvy byly nahrazované hlavními charakteristikami daných zemí.

   Pokud si něco chcete přečíst, doporučuji Zákon smečky, který vyšel ve sbírce Mlok 2016. V té se střetává pohled několika kultur, takže by to mohlo být z tohoto hlediska vypovídající. Pokud nechcete knihu kupovat, ráda povídku zašlu soukromě emailem, stačí říct.

   Mohu se ještě na závěr zeptat, jakou povídku jste měla v Dračím řádu? Ráda si spojuji autory s jejich díly 🙂 Jinak kdybychom si příště mohly tykat, bylo by mi to příjemnější. Pokud můj návrh přijmete, tak mi klidně v odpovědi už tykejte!

   Odpovědět
   • Loisa
    Loisa says:

    Děkuji za odpověď, popravdě, nečekal jsem, že se vůbec ozveš (upřímně, to tykání je mi strašně cizí, tudíž, pokud se mi v odpovědi ještě zadaří vám vykat 🙂 ). Jsem rád, že s valnou částí mého názoru souhlasíš a snažíš se mi ji také osvětlit. Co se týče Zákona smečky, budu rád, když mi ji pošleš na e-mail a jméno mojí povídky, chceš-li mne podle ní soudit, ti pošlu také na něj, už jenom proto, že zrovna tu moji jsi příliš kladně nepřijala.
    Jinak ještě k popisu, v odpovědi se mi snažíte některé jemné rozdíly osvětlit, například že obyvatelé Říše světel migrovali na Starý kontinent přes moře. Trochu mě mrzí, že takové zajímavé detaily nezmiňuješ v popisu. Nebo výše, kde v odpovědi mluvíš o tom, jak jsou muži z jihu ledové říše pohlední. Kdyby jsi tyto zajímavé detaily doplnila do popisu, mohla by čtenáře říše zaujmout více, než kdyby si přečetl, že těží kov a živí se rybami.
    A protože odpovídám v době vánočních svátků, přeji vám Veselé Vánoce a také ten nový rok, když se zase jednou po roce mění 😉

    Odpovědět
    • Jitka
     Jitka says:

     Děkuji, také přeji krásné prožití svátků a hodně inspirace do nového roku 🙂
     Snažím se odpovídat na vše – a na kritiku obzvlášť, protože každý autor díky ní roste.
     Snad si na tykání brzy zvykneš. Já to beru tak, že nás pojí stejný zájem – psaní. A ještě se mi nestalo, že bych přišla jako nováček třeba na trénink a někdo si tam vykal. Takže proč stejně přátelskou atmosféru nemít i v případě psaní, že?
     Jinak co se týče míry detailů v článku – ten svět je hodně živý. Cílem článku nebylo popsat ten svět a zaujmout čtenáře, ale dát nějaký podklad těm, co se chystají psát do soutěže – něco, čeho by se mohli držet. Mám pocit, že kdybych sem nasázela deset stránek textu, že by to nikdo ani nedočetl. Pro mě je svět jako kostra příběhu. Musí být stabilní (jinak by tělo nedrželo), ale to, co udává věci pohyb jsou ty svaly – děj, postavy. Mám pocit, že přílišným popisem bych akorát dávala příliš pravidel, která ale nejsou při vyprávění osudů lidí tak důležitá.

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] Pro ty, co plánují v příběhu používat magii nebo by přeci jen chtěli obohatit příběhy reáliemi, doporučuji následující tři články, které shrnují princip fungování magie, náboženství a popis jednotlivých království. […]

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte přispět!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *